beescrap.pl

Lifestyle Blog

dopuszczalna barwa światła w samochodzie
Porady

Jaka jest dopuszczalna barwa światła w samochodzie?

Każdy kto ma wiele lat doświadczenia w jeździe samochodem na pewno wie, że na drodze może dojść do wielu sytuacji. Większość z nich jest trudnych do przewidzenia i wymaga bardzo szybkiej reakcji. Jednakże bezpieczeństwo na drodze zależy także od tego, jak dobrze dostosowany jest dany samochód do jazdy w różnych warunkach. Dlatego też warto jest pilnie przestrzegać wszelkich zasad, włączając w to także te, które dotyczą doboru barwy światła w samochodzie.

Dlaczego barwa światła jest istotna?

Podczas kierowania samochodem, ludzkie oko musi wyłapywać dziesiątki różnych szczegółów na temat tego co dzieje się na drodze. Jest to bardzo skomplikowany proces, dlatego też aby ułatwić życie każdego kierowcy, samochody są odpowiednio projektowane.
Wśród wielu bardzo istotnych szczegółów na drodze, jednym z najważniejszych są światła innych samochodów i ich widoczność. To jak dobrze są one widoczne zależy od barwy danego światła. Na rynku można znaleźć wiele opcji, jednakże dopuszczalna barwa światła w samochodzie jest taką, która jest widoczna nawet przy bardzo ciężkich warunkach atmosferycznych. Jest ona także ściśle kontrolowana przez przepisy w polskim prawie, dlatego też każdy kierowca ma obowiązek się do nich dostosować.

Jaka barwa światła w samochodzie jest najlepsza?

Na chwilę obecną prawo polskie zakłada, że przednie światła każdego auta powinny mieć barwę białą. Oznacza to, że żarówki świecące światłem o barwie białej muszą być wybierane podczas ich wymiany. Jeżeli w danym aucie stosowane są lampy ksenonowe, barwa światła może oscylować od jasnoniebieskiej do fioletowej, ale rolę gra także jego intensywność. Inne barwy stosowane w światłach przednich mogą być zauważone podczas kontroli policyjnych i skończą się mandatem dla właściciela samochodu. Z kolei jeżeli chodzi o światła tylne, to dopuszczona jest także barwa czerwona. Wielu kierowców z tego korzysta i to właśnie na takie żarówki stawia podczas ich wymiany. Warto jednak pamiętać, aby dobrze przemyśleć swój wybór. Dany samochód powinien bowiem trzymać się jednej określonej barwy i jej intensywności. Różnice w kolorach mogą bowiem niepotrzebnie rozpraszać wzrok innych kierowców, a to jest idealnym przepisem na wypadek samochodowy. Ostatecznie zatem najważniejsze jest bezpieczeństwo na drodze, nie zaś estetyka. Dlatego też nawet przy pominięciu przepisów w prawie, dobrze jest wybierać powszechnie używane barwy światła w samochodach. Nawet jeżeli nie zapewniają one oryginalności, są bezpiecznym wyborem, który sprawdza się od wielu lat.