beescrap.pl

Lifestyle Blog

czyszczenie aluminium kwaskiem cytrynowym
Porady

Czyszczenie aluminium kwaskiem cytrynowym oraz innymi sposobami

Po jakimś czasie użytkowania nasze kuchenne przyrządy wykonane z aluminium mogą nie wyglądać jak nowe, a wręcz odstraszać. Chociażby sztućce po dłuższym czasie użytkowania stają się jakby przybrudzone i w żaden sposób nie możemy usunąć z nich plam, które powstały. Często nie działają nawet najmocniejsze środki oraz preparaty, które znaleźć możemy w sklepach, a które tak chętnie są reklamowane. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na czyszczenie aluminium za pomocą produktów, które znajdziemy w praktycznie każdym domu.

Czyszczenie aluminium sodą oczyszczona razem z wodą utlenioną

Niewielu z nas wie, że soda oczyszczona, jeśli połączymy ją z wodą utlenioną, jest wspaniałym środkiem czyszczącym. Dzięki tak powstałemu preparatowi z powodzeniem wyczyścimy zarówno aluminium, jak i srebro. Najłatwiej będzie nam na początek polać brudną powierzchnię wodą utlenioną, następnie obficie posypując ją sodą oczyszczoną. Tak przygotowaną powierzchnię należy pozostawić na około 3 minuty. Po upływie czasu ostrą szczotką lub gąbką należy wyszorować powierzchnię. Na koniec wystarczy jedynie spłukać wszystko wodą i wytrzeć ściereczką. Pamiętajmy jednak, że aluminium może reagować z sodą oczyszczoną i tym samym pozostawić plamy, należy więc z rozwagą jej używać.

Zobacz także: https://www.beescrap.pl/jak-czyscic-piekarnik-sprawdzone-sposoby/

Czym wyczyścić aluminium – mieszanka soli, octu oraz mąki

Jest to kolejne rozwiązanie na pozbycie się plam z naszych powierzchni. Do przygotowania go potrzebna nam będzie sól, mąka oraz ocet w równej proporcji po jednej łyżeczce. Wszystko należy dokładnie wymieszać, do powstania pasty o gładkiej konsystencji. Następnie należy nałożyć ją na zabrudzoną powierzchnię i pozostawić na około pół godziny. Na koniec należy już tylko wyszorować powierzchnię ostrą szczotką lub gąbką, opłukać i wytrzeć do sucha.

Sok z cytryny i kwasek cytrynowy

czyszczenie aluminium cytryną

Czyszczenie aluminium kwaskiem cytrynowym oraz sokiem z cytryny jest znane od pokoleń i jest to bardzo łagodne rozwiązanie, również w przypadku innych powierzchni. Najlepiej połączyć ze sobą pół szklanki soku z cytryny oraz pół szklanki kwasku cytrynowego. Następnie należy nałożyć preparat na brudną powierzchnię, wyszorować i spłukać. Taka mieszanka dobrze sprawdzi się również w przypadku czyszczenia czajnika z powstałego kamienia.

Płyn do naczyń zmieszany z octem

Jest to połączenie niezwykle skuteczne i pozwoli nam rozprawić się nawet z najcięższymi plamami. Dodatkowo pozwoli przywrócić dawny blask oraz połysk nawet bardzo starym naczyniom wykonanym z aluminium. Wystarczy wymieszać oba składniki w miseczce w proporcji 1:3 – jedna część płynu do mycia naczyń na trzy części octu. W powstałym roztworze należy zamoczyć szczoteczkę lub gąbkę, następnie wyczyścić brudną powierzchnię. Na koniec należy spłukać wszystko wodą i wytrzeć do sucha.

Ocet w połączeniu z wodą

Tego połączenia chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Świetnie radzi sobie w walce z plamami z oleju oraz innych tłustych substancji. Najlepiej sprawdza się roztwór powstały z dwóch łyżek octu na pół szklanki wody. Następnie wystarczy już tylko zanurzyć w nim gąbkę lub szczotkę i wyczyścić brudną powierzchnię.

Czyszczenie aluminium ketchupem

Sposób mniej znany ale nie mniej skuteczny. Świetnie sprawdzi się do pozbycia się zanieczyszczeń z przyborów kuchennych i aluminiowych garnków. Wystarczy tylko rozsmarować ketchup na obszarze naczynia i postawić je tak na ok. 20 minut. W kolejnym kroku należy użyć miękkiej ścierki i przetrzeć naczynie a następnie należy je przepłukać wodą.

Czyszczenie aluminium – podsumowanie

Z przedstawionych sposobów na czyszczenie aluminium można skorzystać w łatwy sposób sięgając po produkty, które zazwyczaj znajdują się w zasięgu ręki. Nie możesz dłużej patrzeć na zabrudzone i zaplamione naczynia? Nie czekaj – wypróbuj nasze domowe rozwiązania i ciesz się pięknym i nieskazitelnym wyglądem swoich narzędzi kuchennych!