beescrap.pl

Lifestyle Blog

cera sucha
Uroda

Pielęgnacja cery suchej – jak powinna wyglądać?

Sucha cera to problem, który dotyka wielu osób. Widoczne suche skórki, zaczerwienienia, uczucie ściągnięcia, wrażliwość na różne czynniki – to wszystko towarzyszy właśnie takiemu rodzajowi skóry. Jakie są przyczyny suchej cery? Jaka pielęgnacja cery suchej jest najbardziej odpowiednia?

Cera sucha – charakterystyka

Najczęściej osoby borykające się z cerą suchą mają charakterystyczny, ziemisty kolor skóry. Jednocześnie jest ona delikatna, cienka i szorstka. Niestety, posiadacze cery suchej są narażeni na szybkie powstawanie zmarszczek i suchych skórek, które są sporym problemem np. przy makijażu. To najczęstsza charakterystyka 

Przy cerze suchej występuje też często nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, które są szkodliwe dla skóry. Jeśli na twarzy pojawią się uszkodzenia, to goją się one znacznie dłużej, niż w przypadku innych typów cery. 

Jakie są możliwe przyczyny suchej skóry?

Przede wszystkim u podstaw suchej skóry mogą być dwa problemy – odwodnienie oraz wydzielanie zbyt małej ilości sebum. W przypadku odwodnienia przyczyną może być po prostu stosowanie za mało kosmetyków nawilżających, uszkodzenie bariery hydrolipidowej czy picie zbyt małej ilości wody. Odwodnienie skóry nie jest stanem przewlekłym i może wystąpić nawet przy skórze tłustej czy mieszanej.

W przypadku cery, która produkuje zbyt mało sebum, problem może być bardziej złożony. Wtedy przyczyną cery suchej są zaburzenia hormonalne, terapia niektórymi lekami czy też nieodpowiednia dieta. Skóra wydziela też coraz mniej sebum wraz z wiekiem, ale jego wydzielane jest też zależne od cyklu menstruacyjnego, pory roku czy klimatu. 

To tylko niektóre z potencjalnych czynników – jest ich znacznie, znacznie więcej. Często trudno jest namierzyć jednoznaczne przyczyny suchej skóry. Warto zacząć od dostosowania odpowiedniej pielęgnacji nawilżającej, a jeśli to nie pomoże, udać się do specjalisty – dermatologa.

Pielęgnacja cery suchej – jaka powinna być?

W pielęgnacji cery suchej świetnie sprawdzą się kosmetyki od Nudmuses z serii Hydrating Ritual dostępne na stronie https://www.nudmuses.com/pl/shop. To produkty, które w całości są poświęcone odżywieniu skóry. W skład serii wchodzą trzy produkty, które pozwolą kompleksowo przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia cery. 

Serum z linii Hydrating Ritual ma kojącą, żelową konsystencję, która nie pozostawia uczucia lepkości i szybko się wchłania. Jednocześnie pozostawia skórę złagodzoną i pełną blasku! To zasługa przede wszystkim zawartego w serum kwasu hialuronowego i soku z liści aloesu. 

Kolejny kosmetyk to lekki krem, który jednocześnie nie szczędzi dobroci z zamkniętych w sobie składników! To połączenie odżywienia, nawilżenia i antyoksydacji. W składzie kremu znajdziemy ekstrakt z zielonej herbaty oraz brunatnej algi. Nie zabrakło tu też najważniejszego elementu w nawilżaniu, czyli kwasu hialuronowego, i to aż pod dwoma postaciami. Krem nie tylko przywraca optymalne nawilżenie, ale też zmniejsza widoczność zmarszczek, które często pojawiają się przy suchej cerze. Skóra staje się miękka i gładka!

Na koniec warto zainteresować się bogatą, odżywczą maską. To idealny kosmetyk na noc, który dopełni całej pielęgnacji. Jednocześnie jest to produkt multifunkcyjny! Można go stosować nie tylko jako maskę na noc, ale też krem na dzień czy maskę ratunkową, gdy potrzebujemy naprawdę intensywnego nawilżenia. 

O czym jeszcze pamiętać przy pielęgnacji cery suchej?

Oprócz odpowiedniej pielęgnacji suchej cery od zewnątrz, trzeba zadbać o nią od środka. tylko kompleksowe działanie pozwoli na szybsze, ale i długotrwałe efekty. Jak zostało to opisane przy przyczynach cery suchej, często pojawia się ona przy problemach hormonalnych czy nieodpowiedniej diecie. Warto więc przede wszystkim regularnie wykonywać badania takie jak morfologia krwi. Jednocześnie receptą na wszystko jest zdrowe odżywianie i dbanie o codzienną aktywność fizyczną! Wydaje się to błahe, ale naprawdę ma to wpływ na całe nasze życie – także stan cery!