beescrap.pl

Lifestyle Blog

czy endometrioza jest groźna
Zdrowie

Wyjaśniamy, czym grozi nieleczona endometrioza

Wiele osób zastanawia się, czym grozi nieleczona endometrioza. Postęp w branży medycznej sprawił, że możemy obecnie korzystać z nowoczesnych rozwiązań, o których dawniej mogliśmy jedynie pomarzyć. Endometrioza to ginekologiczna choroba, w której poza macicę wyrasta tkanka zbliżona do endometrium. Powoduje to niepłodność lub dolegliwości bólowe.

Czym jest endometrioza?

W tym artykule wyjaśnimy, czy endometrioza jest groźna, a także podpowiemy, czy można jej jakoś zapobiec. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że endometrioza dotyczy około 10% kobiet w wieku produkcyjnym na całym świecie. Potwierdzają to liczne badania przeprowadzone przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia. Ta liczba może być nawet większa, ponieważ do problemów z postawieniem trafnej diagnozy przyczynia się niska świadomość schorzenia oraz zmienne i rozległe objawy. Warto podkreślić, że błona śluzowa, która wyściela jamę macicy to endometrium. Grubość błony zmienia się w trakcie cyklu menstruacyjnego, a także wraz z wiekiem. Endometrium ma grubość 0,4-0,5 mm przed okresem dojrzewania. Grubość wynosi 7-9 mm u kobiet miesiączkujących podczas owulacji. Należy pamiętać, że po menopauzie grubość endometrium nie powinna przekroczyć 5 mm. Endometriozie towarzyszy powstawanie torbieli, zrostów oraz blizn, a także przewlekły stan zapalny.

Ogniska endometriozy

Najczęściej na zewnętrznej powierzchni macicy i jajowodach usytuowane są ogniska endometriozy. Można wyróżnić cztery stopnie zaawansowania endometriozy w zależności od wielkości oraz rozległości zmian – ciężki, umiarkowany, łagodny oraz minimalny. Głównie kobiet w wieku rozrodczym dotyczy endometrioza. Może się jednak pojawić także w okresie przekwitania oraz przed pierwszą miesiączką. U mężczyzn leczonych hormonalnie także zdarzały się pojedyncze przypadki występowania endometriozy. W wielu miejscach mogą być zlokalizowane ogniska endometriozy. Bardzo bolesne i obfite miesiączki są najczęstszymi objawami endometriozy. Pojawiają się także bóle w obrębie pleców, podbrzusza oraz miednicy. W trakcie owulacji mogą się pojawić także skurcze, plamienie oraz krwawienie.

Czym grozi nieleczona endometrioza – objawy endometriozy

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że ból podczas seksu lub po zakończeniu stanowisku jest charakterystycznym symptomem. Problemy z płodnością również powinny być sygnałem alarmowym. Objawy endometriozy stają się mniej dokuczliwe u kobiet, którym mimo choroby udało się zajść w ciążę. Należy jednak pamiętać, że ciąża hamuje jedynie rozwój endometriozy, ale jej nie leczy. Symptomy ponownie się nasilają po porodzie. Moment nawrotu dolegliwości może opóźnić karmienie piersią. Jeden z objawów, który może towarzyszyć endometriozie to duży, wzdęty oraz bolący brzuch. Jest to schorzenie, które wywołuje różne problemy żołądkowo-jelitowe, między innymi zaparcia oraz ból podczas wypróżniania. Pacjentki zgłaszają także krwiomocz oraz częste i bolesne oddawanie moczu. W trakcie menstruacji objawy się dodatkowo potęgują. Warto podkreślić, że nie są znane dokładne przyczyny endometriozy. Do wielu groźnych powikłań może prowadzić późno zdiagnozowana lub nieleczona endometrioza.