beescrap.pl

Lifestyle Blog

alergia kontaktowa u dzieci
Zdrowie

Jak przebiega alergia kontaktowa u dzieci?

Wiele rodziców zastanawia się, jak przebiega alergia kontaktowa u dzieci. Okazuje się, że to schorzenie powinno być odpowiednio zdiagnozowane przez lekarza. Specjalista określi plan leczenia dziecka. Warto dowiedzieć się, czym jest alergia kontaktowa u dzieci.

Alergia kontaktowa u dzieci

W przypadku, gdy na skórze dziecka pojawia się odczyn zapalny, swędzenie, zaczerwienienie czy wysypka, a bezpośrednią przyczyną tych objawów jest kontakt dziecka z alergenem, z pewnością mowa tutaj o alergii kontaktowej. Co ciekawe, w przeciwieństwie do uczulenia na pyłki roślin, roztocza bądź jad owadów w przypadku alergii kontaktowej daje objawy z opóźnieniem. Warto dowiedzieć się, po czym ją rozpoznać, a ponadto jak radzić sobie ze zmianami skórnymi, które bywają bardzo problematyczne do wyleczenia. Przede wszystkim bardzo istotne są wizyty u lekarza. Specjalista z pewnością będzie wiedział najlepiej, jak powinno wyglądać leczenie oraz profilaktyka.

Zobacz także: https://www.beescrap.pl/charczenie-u-dziecka-najczestsze-przyczyny/

Odpowiednie leczenie

Trzeba wiedzieć o tym, że kontaktowe zapalenie skóry to następstwo styczności z czynnikiem drażniącym, a ponadto alergenem. Mowa tutaj o substancji, która powoduje nadmierną, nieodpowiednią reakcję układu immunologicznego, co bywa bardzo problematyczne. Należy wiedzieć o tym, że alergia skóra nierzadko wywołana jest np. poprzez kontakt z bluszczem pospolitym, dębem, sumakiem, naskórkiem zwierząt, a także lekami.

Jeśli mowa o środkach farmakologicznych to najbardziej uczulająca jest neomycyna. Ponadto alergia kontaktowa może być spowodowana przez metale, na przykład nikiel, chrom oraz rtęć. Innym powodem jest lateks, a także niektóre substancje w preparatach do ciała. Mowa tutaj między innymi o dodatkach zapachowych oraz konserwantach. To wszystko może powodować alergię kontaktową u dzieci. W teorii można ona dotknąć każdego dziecka, jednakże pewne maluchy są nieco bardziej narażone na nieprzyjemne objawy. Każdy rodzic powinien wiedzieć o tym, że w przypadku, kiedy dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, jest o wiele mniej odporne na wszelakie alergeny, a ponadto czynniki drażniące. W takim przypadku bardzo ważna jest profilaktyka oraz wizyty kontrolne u lekarza.

alergia kontaktowa u dzieci

Objawy alergii kontaktowej

Wiele osób zastanawia się, jakie są objawy w przypadku kontaktowej alergii u dzieci. Nierzadko objawiają się one po czasie. Trzeba jednak wymienić zaczerwienienie, swędzenie, wysypkę, obrzęk, a ponadto łuszczenie się skóry. W niektórych przypadkach mowa również o pękaniu skóry czy wysięku. Warto wiedzieć, jak przebiega leczenie w przypadku alergii kontaktowej. Okazuje się, że wysypka alergiczna u pociechy przeważnie wymaga stosownej reakcji. Dzieje się tak, ponieważ w wielu przypadkach uczulenia nierzadko okazuje się niebezpieczne dla zdrowia malucha. Z pewnością bardzo ważną rolę w terapii dziecka odgrywa odcięcie go od alergenu. Żeby wszystko poprawnie zidentyfikować, specjalista powinien przeprowadzić naskórkowy test płatkowy, który jest bardzo skuteczny. Oprócz tego wymagane jest zastosowanie miejscowych preparatów o działaniu przeciwalergicznym, a ponadto przeciwzapalnym.