beescrap.pl

Lifestyle Blog

kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne
Zdrowie

Kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne?

Wśród wielu metod antykoncepcyjnych bardzo popularne są tabletki hormonalne. Lekarze ginekolodzy bardzo często przepisują takie tabletki swoim pacjentkom. Jest to bardzo dobra metoda antykoncepcji, wielu lekarzy poleca tę metodę jako bardzo skuteczną. W Twojej głowie pojawiło się pytanie „tabletki antykoncepcyjne – kiedy zaczynają działać i jak wpływają na organizm?” Dobrze trafiłaś! Dowiedz się więcej na ten temat czytając poniższy artykuł.

Wybór antykoncepcji

Bardzo często, kiedy pacjentka przychodzi do gabinetu ginekologicznego, aby porozmawiać o planowanej antykoncepcji, chce wspólnie z lekarzem podjąć decyzję o najlepszej metodzie. Lekarz zazwyczaj przedstawia różne metody i wspólnie z pacjentką wybiera tę najbardziej właściwą i odpowiednią. Trzeba wiedzieć o tym, że każda metoda ma swoje skutki uboczne i określoną skuteczność. Na przykład pigułki antykoncepcyjne nie są polecane dla kobiet, które mają jakieś problemy związane z zakrzepami czy migrenami. Lekarz musi o tym wiedzieć, przed wypisaniem recepty. Również historia onkologiczna u pacjentki albo w jej bliskiej rodzinie może być przeciwwskazaniem. Ostatecznie jednak to lekarz podejmuje decyzję o wypisaniu recepty. Pacjentka decyduje o tym czy tę receptę zrealizuje. Oprócz pigułek kobieta może skorzystać z innych metod hormonalnych i takich bez hormonów, a zatem wybór na rynku jest spory.

Wątpliwości pacjentek co do tabletek antykoncepcyjnych

Wiele pacjentek obawia się rozpoczęcia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Boją się możliwych skutków ubocznych. Oczywiście wszystkie te skutki uboczne opisane są w ulotce dołączonej do tabletek. Również lekarz ginekolog wypisując receptę powinien poinformować pacjentkę o tym czego może się spodziewać po rozpoczęciu kuracji.

tabletki antykoncepcyjne kiedy zaczynają działać

Zobacz także: https://www.beescrap.pl/jak-dziala-wkladka-domaciczna-hormonalna/

Warto także wspomnieć o tym, że wiele pigułek antykoncepcyjnych jest przepisywanych w celach leczniczych, na przykład kiedy kobieta ma bardzo obfite miesiączki. Pacjentki obawiają się, że po rozpoczęciu przyjmowania pigułek ich waga wzrośnie, to znaczy przytyją. Kobiety obawiają się także, że będą miały plamienia, nieregularne krwawienia. Może to utrudnić codzienne życie. Oczywiście istnieje także obawa o skuteczność antykoncepcji. Trzeba wiedzieć, czego nie wolno robić i na przykład czego nie wolno jeść aby nie osłabić skuteczności tabletek. Są różne badania naukowe mówiące o interakcji niektórych ziół z pigułkami.

Tabletki antykoncepcyjne – kiedy zaczynają działać?

Kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne? Oficjalne stanowisko jest takie, że pigułki zaczynają działać już od pierwszej tabletki. A zatem kobieta jest już zabezpieczona w tym samym cyklu, w którym rozpoczyna opakowanie. Tabletki antykoncepcyjne należą do bardzo skutecznych metod antykoncepcji. Zazwyczaj jeżeli kobieta zachodzi w ciążę podczas brania pigułek, wynika to z jakiegoś jej błędu. Może zdarzyć się tak, że kobieta będzie miała biegunkę albo wymioty zaraz po zażyciu tabletki. Jeżeli zignoruje ten fakt, może to zakończyć się niechcianą ciążą.

Warto zatem przeczytać uważnie ulotkę, tam znajdują się wszystkie warianty możliwych scenariuszy oraz rozwiązanie co zrobić w danej sytuacji. Kobiety są bardzo zadowolone ze stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Chwalą przede wszystkim skuteczność tej metody.