beescrap.pl

Lifestyle Blog

powiększona macica
Zdrowie

Czym jest powiększona macica?

Powiększona macica może być spowodowana przez kilka czynników. Nierzadko świadczy o problemach zdrowotnych zachodzących w organizmie. Dlatego ważne są regularne wizyty u lekarza. Warto dowiedzieć się, co oznacza powiększona macica oraz jakie mogą być jej przyczyny.

Powiększona macica w ciąży

Okazuje się, że powiększona macica może być jednym z pierwszych objawów ciąży, które zauważalne są w czasie badania przez ginekologa. U ciężarnej narząd ten, który ma wagę 50 gramów oraz wielkość małej gruszki rośnie, przez co nierzadko osiąga wagę jednego kilograma. Co ciekawe, zwiększa się również pojemność macicy, z paru mililitrów aż do pięciu litrów. Ponadto rośnie masa mięśniowa macicy, a także tkanka łączna. W przypadku ciąży jest to całkowicie naturalne zjawisko. Trzeba jednak wiedzieć, że ten proces rozpoczyna się już pod koniec pierwszego miesiąca ciąży, co jest bardzo istotne. W takim przypadku można zauważyć powiększenie macicy po częstotliwości korzystania z łazienki. Okazuje się, że rosnąca macica przeważnie uciska pęcherz moczowy.

powiększona macica

Zobacz także: https://www.beescrap.pl/macica-dwurozna-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie/

Powiększona macica – jak wyczuć?

W przypadku, kiedy kobieta nie jest w ciąży, a zaobserwowane jest powiększenie macicy, ma to związek przeważnie z mięśniakami. Mowa tutaj o włókniakach tego narządu. Są to niezłośliwe guzy macicy, które rozwijają się u pań w okresie rozrodczym. Należy wiedzieć, że takowe mięśniaki tworzą się poprzez namnażanie komórek mięśniowych w macicy. Specjaliści z całego świata nie znają dokładnej przyczyny pojawiania się mięśniaków. Jednakże przypuszcza się, iż mają one związek z poziomem estrogenów bądź wrażliwością ludzkiego ciała na nie. Ponadto mięśniaki wykrywane są w czasie badania USG.

Objawy powiększonej macicy (mięśniaków)

Istnieją objawy mięśniaków macicy, które często się pojawiają. Trzeba tutaj wspomnieć przede wszystkim o obfitych oraz wydłużonych miesiączkach. Do tego zalicza się ból oraz ciężkość w podbrzuszu, bolesne stosunki seksualne oraz ból w krzyżu. Warto też dodać powiększenie obwodu brzucha, a ponadto częstsze oddawanie moczu, które spowodowane jest uciskiem powiększonej macicy na pęcherz moczowy. Oprócz tego powiększona macica nierzadko objawia się poprzez liczne zaparcia. W takim przypadku należy udać się z wizytą do lekarza, który zdiagnozuje powód.

Jak wyleczyć powiększoną macicę?

Wiele kobiet zastanawia się, co powoduje powiększenie macicy, jeśli nie jest związana z ciążą. Okazuje się, że popularną przyczyną takiego stanu jest adenomioza. Mowa tutaj o chorobie, która polega na tworzeniu się w macicy guzków, a ponadto torbieli z błony śluzowej macicy. W przypadku, kiedy zmiany pojawiają się także w innych narządach, można tutaj mówić o endometriozie. Taka choroba jest wykrywana w czasie rezonansu magnetycznego, a także biopsji. Wymaga profesjonalnego leczenia. W każdym przypadku powiększona macica powinna być dobrze przebadana przez specjalistę. Dzięki temu będzie można wykluczyć pewne choroby, które mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Ponadto bardzo istotna jest profilaktyka w tym zakresie, o czym nie każdy pamięta.

Zobacz także: https://www.beescrap.pl/wyjasniamy-czym-grozi-nieleczona-endometrioza/

Adenomioza przyczyną powiększonej macicy

Czym jest adenomioza? Jest to schorzenie, które często nazywa się również wędrującą śluzówką macicy.  Może sprawić, że macica chorej osoby będzie dwu lub trzykrotnie większa niż macica o właściwych rozmiarach. Najczęściej występuje u kobiet, które są po 30 i mają za sobą kilka porodów. Czym objawia się adenomioza? Bolesnymi oraz obfitymi miesiączkami. Przy takich objawach konieczna jest wizyta u specjalisty!

Złośliwe nowotwory macicy a powiększona macica

Powiększona macica może być również efektem złośliwego nowotworu. Jednym z najgorszych nowotworów jest nowotwór złośliwy trzonowy macicy. Kolejnym schorzeniem dotyczącym powiększonej macicy jest rak endometrium, który objawia się bezbolesnymi krwawieniami z dróg rodnych.  

Jedno jest pewne – powiększonej macicy nie można lekceważyć! Należy wykonywać regularne badania, aby móc odpowiednio szybko zareagować.