beescrap.pl

Lifestyle Blog

powiększona macica
Zdrowie

Czym jest powiększona macica?

Powiększona macica może być spowodowana przez kilka czynników. Nierzadko świadczy o problemach zdrowotnych zachodzących w organizmie. Dlatego ważne są regularne wizyty u lekarza. Warto dowiedzieć się, co oznacza powiększona macica oraz jakie mogą być jej przyczyny.

Powiększona macica w ciąży

Okazuje się, że powiększona macica może być jednym z pierwszych objawów ciąży, które zauważalne są w czasie badania przez ginekologa. U ciężarnej narząd ten, który ma wagę 50 gramów oraz wielkość małej gruszki rośnie, przez co nierzadko osiąga wagę jednego kilograma. Co ciekawe, zwiększa się również pojemność macicy, z paru mililitrów aż do pięciu litrów. Ponadto rośnie masa mięśniowa macicy, a także tkanka łączna. W przypadku ciąży jest to całkowicie naturalne zjawisko. Trzeba jednak wiedzieć, że ten proces rozpoczyna się już pod koniec pierwszego miesiąca ciąży, co jest bardzo istotne. W takim przypadku można zauważyć powiększenie macicy po częstotliwości korzystania z łazienki. Okazuje się, że rosnąca macica przeważnie uciska pęcherz moczowy.

powiększona macica

Zobacz także: https://www.beescrap.pl/macica-dwurozna-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie/

Powiększona macica – jak wyczuć?

W przypadku, kiedy kobieta nie jest w ciąży, a zaobserwowane jest powiększenie macicy, ma to związek przeważnie z mięśniakami. Mowa tutaj o włókniakach tego narządu. Są to niezłośliwe guzy macicy, które rozwijają się u pań w okresie rozrodczym. Należy wiedzieć, że takowe mięśniaki tworzą się poprzez namnażanie komórek mięśniowych w macicy. Specjaliści z całego świata nie znają dokładnej przyczyny pojawiania się mięśniaków. Jednakże przypuszcza się, iż mają one związek z poziomem estrogenów bądź wrażliwością ludzkiego ciała na nie. Ponadto mięśniaki wykrywane są w czasie badania USG.

Objawy powiększonej macicy

Istnieją objawy mięśniaków macicy, które często się pojawiają. Trzeba tutaj wspomnieć przede wszystkim o obfitych oraz wydłużonych miesiączkach. Do tego zalicza się ból oraz ciężkość w podbrzuszu, bolesne stosunki seksualne oraz ból w krzyżu. Warto też dodać powiększenie obwodu brzucha, a ponadto częstsze oddawanie moczu, które spowodowane jest uciskiem powiększonej macicy na pęcherz moczowy. Oprócz tego powiększona macica nierzadko objawia się poprzez liczne zaparcia. W takim przypadku należy udać się z wizytą do lekarza, który zdiagnozuje powód.

Jak wyleczyć powiększoną macicę?

Wiele kobiet zastanawia się, co powoduje powiększenie macicy, jeśli nie jest związana z ciążą. Okazuje się, że popularną przyczyną takiego stanu jest adenomioza. Mowa tutaj o chorobie, która polega na tworzeniu się w macicy guzków, a ponadto torbieli z błony śluzowej macicy. W przypadku, kiedy zmiany pojawiają się także w innych narządach, można tutaj mówić o endometriozie. Taka choroba jest wykrywana w czasie rezonansu magnetycznego, a także biopsji. Wymaga profesjonalnego leczenia. W każdym przypadku powiększona macica powinna być dobrze przebadana przez specjalistę. Dzięki temu będzie można wykluczyć pewne choroby, które mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Ponadto bardzo istotna jest profilaktyka w tym zakresie, o czym nie każdy pamięta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.