beescrap.pl

Lifestyle Blog

wkładka domaciczna hormonalna
Zdrowie

Jak działa wkładka domaciczna hormonalna?

Kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za kontrolę urodzeń jest antykoncepcja. Niedopuszczenie do zapłodnienia jest oczywiście głównym celem antykoncepcji. W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się wkładka domaciczna hormonalna.

Czym jest wkładka domaciczna?

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że wkładka jest doskonałym przykładem antykoncepcji długofalowej. Dostępne są dwa rodzaje spiral: nowoczesna wkładka hormonalna domaciczna zawierająca lewonorgestrel oraz tradycyjna miedziana wkładka domaciczna zawierająca miedź. Działanie pigułek i spirali łączy hormonalna wkładka. Posiada mały zbiorniczek, z którego hormony uwalniane są bardzo powoli. Wykazują mniejsze efekty uboczne i nie trafiają do krwiobiegu, ponieważ nie zażywa się ich doustnie. Dla kobiet palących po 35 roku życia zaleca się używanie wkładek zawierających miedź. Skuteczność antykoncepcyjna nowoczesnych wkładek domacicznych jest bardzo wysoka. Należy też pamiętać, że mają wielorakie działanie. Około 0,5-0,8% wynosi wskaźnik Pearla dla antykoncepcji IUD. Przede wszystkim plemniki mają utrudnioną drogę do bańki jajowodu, a to tam najczęściej dochodzi do zapłodnienia. Warto podkreślić, że jałowy odczyn zapalny jest efektem działania spirali. Dodatkowo jony miedzy są w stanie unieruchomić plemniki.

wkładka domaciczna hormonalna

Zobacz także: https://www.beescrap.pl/kiedy-zaczynaja-dzialac-tabletki-antykoncepcyjne/

Śluzówka macicy jest zmieniana przez wkładkę w ten sposób, że komórka jajowa, która się rozwija nie może się wszczepić. Tylko do wkładek domacicznych, które wyposażone są w pojemniczek z hormonami odnosi się kolejny sposób działania. Hormony oddziałują na śluz szyjki macicy, a to mocno utrudnia implantację i czyni śluz nieprzenikliwym dla plemników. Aby nie dopuścić do założenia IUD kobiecie we wczesnej ciąży to stosuje się wkładkę domaciczną podczas miesiączki. Najlepiej dopiero pod koniec menstruacji ją aplikować. Dzięki temu kanał szyjki macicy będzie cechował się rozchyleniem naturalnym. 5 lub więcej lat trwa działanie wkładek domacicznych. Należy pamiętać, że czas działania w dużej mierze zależy od producenta. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią.

Wymiana wkładki

Wkładkę należy oczywiście wymienić po okresie używalności przewidzianym przez producenta. Przerwy pomiędzy usunięciem zużytej wkładki a aplikacją nowej nie są konieczne u zdrowej kobiety. Naturalne krwawienia miesiączkowe powinny występować podczas stosowanie wkładek z miedzią. Natychmiast po usunięciu wkładki następuje powrót płodności. Wbudowany zbiornik uwalniający lewonorgestrel przez 3 lub 5 lat posiadają wkładki domaciczne hormonalne. Jednak plus jest taki, że nie zawierają one miedzi. Krwawienia miesiączkowe są zahamowane w przypadku tej spirali. Dokładnie w taki sam sposób przebiega aplikacja i wymiana wkładki domacicznej hormonalnej i wkładki z miedzią. W ciągu pierwszego naturalnego cyklu miesiączkowego następuje powrót płodności po usunięciu systemu. U nieródek można zakładać wkładkę wewnątrzmaciczną z lewonorgestrelem. Po przeczytaniu artykułu powinieneś już wiedzieć, jak działa wkładka hormonalna domaciczna.