Glista ludzka może być bardzo groźna dla ludzkiego organizmu. W przypadku pojawienia się pewnych objawów niezbędna jest wizyta u lekarza, który powinien zdiagnozować problem. Cykl rozwojowy glisty ludzkiej – poznaj go już dziś i dowiedz się, jak zapobiec temu pasożytowi.
Czym jest glista ludzka i czy jest groźna dla zdrowia?
Warto wiedzieć o tym, że glista ludzka to pasożyt z grupy nicieni. Do zakażenia może dojść przez spożycie jaj. Dochodzi do tego przeważnie przez włożenie brudnych rąk do ust bądź po spożyciu nieumytych owoców czy warzyw. Trzeba też widzieć o tym, że glista ludzka żyje w jelicie cienkim. Do objawów takiej przypadłości można zaliczyć przede wszystkim biegunki, częste bóle brzucha, zaparcia, kaszel, ból gardła, a także utrata apetytu. Warto wiedzieć o tym, że glista ludzka może osiągnąć długość nawet do pięćdziesięciu centymetrów. Co ciekawe, samice są dłuższe od samców. Ponadto ma ona jasnokremową barwę. Początkowe stadium zakażenia nierzadko jest bezobjawowe, jednakże wraz z upływem czasu objawy na pewno wystąpią. Przeważnie są one niespecyficzne, na przykład mowa tutaj o przewlekłym kaszlu bądź bólu gardła. Ponadto glistnica to jedna z najczęściej pojawiających się chorób pasożytniczych, która jest charakterystyczna dla wieku dziecięcego. Często nazywana jest również chorobą brudnych rąk.
Zobacz także: https://www.beescrap.pl/czego-nie-lubi-trzustka-produkty-ktore-moga-zaszkodzic-trzustce/
Cykl rozwojowy glisty ludzkiej – jak zachodzi do zakażenia?
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób dochodzi do zakażenia. Okazuje się, że cykl rozwojowy glisty jest dość długi. Jednakże warto najpierw powiedzieć, że do zakażenia dochodzi poprzez spożycie brudnych owoców, warzywa. Nierzadko też mowa tutaj o wypiciu zakażonej wody. Nierzadko jaja wynikają do ludzkiego organizmu przez dłonie. Z tego powodu glistnika uważana jest za schorzenie brudnych rąk. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci, które w czasie zabawy nie pamiętają o prawidłowej higienie i wkładają brudne ręce do swoich ust. Dlatego bardzo ważne jest uświadomienie dzieci o tym, że mycie rąk jest bardzo istotne. Trzeba też wiedzieć o tym, że jaja glisty ludzkiej mogą dostać się do żołądka, jednakże do wyklucia potrzebują sporej dawki tlenu. Przemieszczają się przez układ krwionośny do płuc, a stamtąd jako larwy przenoszą się do gardła, gdzie znowu połknięte trafiają prosto do ludzkiego jelita. Należy zaznaczyć, że w jelicie cienkim larwy mogą osiągnąć dojrzałość płciową, a kolejno zaczynają się rozmnażać. Oprócz tego jaja wraz z kałem trafiają do środowiska, czego efektem jest zainfekowanie innej osoby.
Cykl rozwojowy glisty ludzkiej
Wiele osób zastanawia się, jaki jest cykl rozwojowy glisty ludzkiej. Warto wiedzieć o tym, że samica może złożyć około 100- 200 tysięcy jaj w ciągu dnia. Przez to nierzadko istnieją w środowisku przez pięć lat. Trzeba widzieć o tym, że glista ludzka niszczy ściany jelita cienkiego, które jest jej pożywieniem. Taki stan bywa bardzo problematyczny i skutkuje wieloma problemami dla człowieka. Okazuje się, że zakażenie przeważnie przebiega bez objawów, jednakże w miarę inwazji pasożytniczej pojawiają się bardzo przykre oraz groźne dla zdrowia dolegliwości.
Zobacz także: https://www.beescrap.pl/najczestsze-objawy-pasozytow-u-dzieci/
Leczenie glisty ludzkiej
Gdy po wykonaniu testu na tego typu pasożyty, uzyskamy wynik pozytywny, to jak najszybciej musimy udać się do specjalisty. To on będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie terapii przeciwko glistom. Zazwyczaj leczenie polega na braniu tabletek, które mają sprawić, że pasożyty obumrą i wydalą się z organizmu. Do tego używa się najczęściej:
- albendazolu,
- pyrantelu,
- mebendazolu.
Dodatkowo, można wspomagać się sposobami naturalnymi na usunięcie tych glist ludzkich z ciała. Można to robić poprzez stosowanie odpowiedniej diety, która będzie zawierała czosnek, pestki dyni, por oraz ziela piołunu. Nie wolno za to to spożywać cukrów oraz mleka.
Jak zapobiec zarażeniu się glistą ludzką?
Aby zapobiec zarażeniu się tym pasożytem należy pamiętać o:
- częstym i regularnym myciu rąk, szczególnie przed spożywaniem posiłków,
- uczyć od dziecka odpowiedniej higieny ciała,
- pamiętać o myciu warzyw i owoców przed ich spożyciem,
- nie pić wody butelkowej lub nieprzygotowanej,
- owady w Twoim otoczeniu nie powinny mieć dostępu do ludzkich odchodów, ponieważ później mogłyby w łatwy sposób przenieść pasożyta na produkty, z których korzystamy na co dzień.