beescrap.pl

Lifestyle Blog

glista ludzka cykl rozwojowy
Zdrowie

Glista ludzka cykl rozwojowy – jak przebiega?

Glista ludzka może być bardzo groźna dla ludzkiego organizmu. W przypadku pojawienia się pewnych objawów niezbędna jest wizyta u lekarza, który powinien zdiagnozować problem. Warto dowiedzieć się, jaki jest cykl rozwojowy glisty ludzkiej.

Czym jest glista ludzka i czy jest groźna dla zdrowia?

Warto wiedzieć o tym, że glista ludzka to pasożyt z grupy nicieni. Do zakażenia może dojść przez spożycie jaj. Dochodzi do tego przeważnie przez włożenie brudnych rąk do ust bądź po spożyciu nieumytych owoców czy warzyw. Trzeba też widzieć o tym, że glista ludzka żyje w jelicie cienkim. Do objawów takiej przypadłości można zaliczyć przede wszystkim biegunki, częste bóle brzucha, zaparcia, kaszel, ból gardła, a także utrata apetytu. Warto wiedzieć o tym, że glista ludzka może osiągnąć długość nawet do pięćdziesięciu centymetrów. Co ciekawe, samice są dłuższe od samców. Ponadto ma ona jasnokremową barwę. Początkowe stadium zakażenia nierzadko jest bezobjawowe, jednakże wraz z upływem czasu objawy na pewno wystąpią. Przeważnie są one niespecyficzne, na przykład mowa tutaj o przewlekłym kaszlu bądź bóle gardła. Ponadto glistnica to jedna z najczęściej pojawiających się chorób pasożytniczych, która jest charakterystyczna dla wieku dziecięcego. Często nazywana jest również chorobą brudnych rąk.

glista ludzka cykl rozwojowy

Zobacz także: https://www.beescrap.pl/czego-nie-lubi-trzustka-produkty-ktore-moga-zaszkodzic-trzustce/

Odpowiednia higiena

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób dochodzi do zakażenia. Okazuje się, że cykl rozwojowy glisty jest dość długi. Jednakże warto najpierw powiedzieć, że do zakażenia dochodzi poprzez spożycie brudnych owoców, warzywa. Nierzadko też mowa tutaj o wypiciu zakażonej wody. Nierzadko jaja wynikają do ludzkiego organizmu przez dłonie. Z tego powodu glistnika uważana jest za schorzenie brudnych rąk. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci, które w czasie zabawy nie pamiętają o prawidłowej higienie i wkładają brudne ręce do swoich ust. Dlatego bardzo ważne jest uświadomienie dzieci o tym, że mycie rąk jest bardzo istotne. Trzeba też wiedzieć o tym, że jaja glisty ludzkiej mogą dostać się do żołądka, jednakże do wyklucia potrzebują sporej dawki tlenu. Przemieszczają się przez układ krwionośny do płuc, a stamtąd jako larwy przenoszą się do gardła, gdzie znowu połknięta trafia prosto do ludzkiego jelita. Należy zaznaczyć, że w jelicie cienkim larwy mogą osiągnąć dojrzałość płciową, a kolejno zaczynają się rozmnażać. Oprócz tego jaja wraz z kałem trafiają do środowiska, czego efektem jest zainfekowanie innej osoby.

Glista ludzka – cykl rozwojowy

Wiele osób zastanawia się, jaki jest cykl rozwojowy glisty ludzkiej. Warto wiedzieć o tym, że samica może złożyć około 100- 200 tysięcy jaj w ciągu dnia. Przez to nierzadko istnieją w środowisku przez pięć lat. Trzeba widzieć o tym, że glista ludzka niszczy ściany jelita cienkiego, które jest jej pożywieniem. Taki stan bywa bardzo problematyczny i skutkuje wieloma problemami dla człowieka. Okazuje się, że zakażenie przeważnie przebiega bez objawów, jednakże w miarę inwazji pasożytniczej pojawiają się bardzo przykre oraz groźne dla zdrowia dolegliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.