beescrap.pl

Lifestyle Blog

źródła białka w diecie
Zdrowie

Źródła białka w diecie

Zdrowa, zbilansowana dieta zakłada, że w każdym posiłku będą znajdowały się źródła węglowodanów, tłuszczu i białka. Gdzie należy szukać wymienionych składników?

Mięso, ryby i nabiał

Osoby, które spożywają mięso, zazwyczaj mogą być spokojne o ilość białka w swojej diecie. To właśnie mięso i ryby są uznawane za bardzo wartościowe źródła tego budulca. W zależności od trybu życia i wagi człowieka, eksperci ustalają dzienne zapotrzebowanie na węglowodany, tłuszcze i białko w codziennym menu. Wiadomo zatem, ile mięsa, ryb i nabiału trzeba zjeść, aby zaspokoić codzienne zapotrzebowanie. Warto wiedzieć, że również nabiał jest uznawany za bogate źródło białka. Wskazane jest zatem spożywanie różnego rodzaju serów, a także mleka. Świetnym pomysłem jest także zjedzenie jogurtu naturalnego na przykład na śniadanie czy podwieczorek. Osoby na tak zwanej diecie tradycyjnej czyli spożywające mięso, ryby i nabiał nie muszą się obawiać, że dotknie ich problem niedoboru białka. Co innego wegetarianie czy weganie.

Białko w diecie wegetarian i wegan

W opinii społeczeństwa dieta wegetariańska i wegańska bywa oskarżona o powodowanie różnorodnych niedoborów wśród osób je praktykujących. . Bardzo często mówi się, że takie osoby mają niedobory białka, że spożywają go za mało w codziennej diecie. Oczywiście może tak być. Jednak weganie mają swoje źródła białka, inne niż mięso, ryby czy nabiał. Warto wiedzieć o tym, że rośliny strączkowe są świetnym źródłem białka. Takie rośliny strączkowe to na przykład soczewica, ciecierzyca, fasola czy groch. Osoba na diecie wegańskiej może jak najbardziej spożywać bogate w ten budulec pożywienie i co więcej, wszystkie jej posiłki będą niezwykle smaczne i zdrowe. Dlatego też warto nie oceniać pochopnie diety innej osoby, a starać się zrozumieć motywację.

Węglowodany, białko i tłuszcze

Wokół węglowodanów, tłuszczu i białka powstało wiele mitów i stereotypów. Mówi się na przykład, że trzeba jeść dużo białka w czasie ćwiczeń fizycznych. Oczywiście osoby, które trenują fizycznie, potrzebują białka, ale nadmiar białka w diecie może mieć swoje bardzo złe konsekwencje. Dlatego też warto zachować tutaj rozsądek. Źródła białka w diecie mogą być różne, począwszy od mięsa, ryb, nabiału, aż po rośliny strączkowe i inne pożywienie roślinne. Jeżeli ktoś jest na diecie wegańskiej, a nie bardzo toleruje rośliny strączkowe, sięga na przykład po specjalne wegańskie odżywki białkowe, które mają pomóc w zaspokojeniu codziennego zapotrzebowania na białko. Są też rozmaite batony białkowe, które często kupują sportowcy i nie tylko.