beescrap.pl

Lifestyle Blog

ile zarabia ekonomista
Lifestyle

Ile zarabia ekonomista? Zarobki w różnych zawodach

Po ukończeniu uczelni ekonomicznej prognozuje się, że absolwent będzie zarabiał dość dobre pieniądze. Oczywiście jest to kwestia indywidualna i zależy jeszcze od wielu innych czynników poza dyplomem. Samo ukończenie określonej uczelni raczej nie determinuje wysokości wynagrodzenia.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Od ekonomisty oczekuje się określonych umiejętności. Oczywiście dyplom robi pewne wrażenie w CV. Jeżeli ktoś skończył studia na kierunku finanse i rachunkowość albo ekonomia, to przyjmuje się, że taka osoba potrafi myśleć analitycznie i dobrze przeliczyć, a to na pewno przydaje się na określonych stanowiskach pracy. Jednak trzeba sprawdzić to w praktyce. Dlatego też ekonomista jak każdy inny absolwent musi raczej rozpocząć od pracy na niższych stanowiskach juniorskich. Chyba, że wcześniej już na studiach praktykował i zdobył dobre referencje. Karierę zawsze rozpoczyna się od pierwszego kroku. Dobrze jest wybrać firmę, w której można wiele się nauczyć.

Dobra praca po studiach

Każdy ekonomista powinien bardzo dobrze znać języki obce. Podstawa to oczywiście język angielski. Nie można rozpocząć pracy w korporacji bez znajomości tego języka. Trzeba znać angielski na takim poziomie, aby swobodnie komunikować się z innymi na tematy zawodowe i prywatne. Znajomość każdego kolejnego języka zwiększa szanse na jeszcze lepsze wynagrodzenie. Zarobki ekonomistów z doświadczeniem na pewno są wyższe niż średnia krajowa. Określają to specjalne raporty. Jeżeli ktoś zatem pasjonuje się wydarzeniami ekonomicznymi na świecie, kto wybór uczelni ekonomicznej wydaje się bardzo dobrym wyborem. Na pewno jeszcze długo będzie można liczyć na dobrą pracę po ukończeniu takich studiów.

Zarobki i perspektywy zawodowe

Ile zarabia ekonomista? Warto rozróżnić pensję na start i pensję po kilku oraz kilkunastu latach doświadczenia. Podejmując pracę w konkretnej firmie trzeba wiedzieć jakie ta firma oferuje możliwości rozwoju. Jaka jest ścieżka kariery. Zazwyczaj w małych firmach nie ma dużych możliwości rozwoju. Za to duże firmy oferują nawet rozmaite programy rozwojowe. Zawsze warto pytać o to na rozmowie kwalifikacyjnej. Kandydat jest wtedy dobrze odbierany. Zadawanie pytań dobrze świadczy o kandydacie. Na pewno warto zastanowić się czy ktoś posiada bardziej kompetencje w kierunku bycia liderem zespołu czy też bycia specjalistą w swojej dziedzinie. Zazwyczaj to właśnie takie dwie ścieżki są oferowane w korporacjach. Warto od czasu do czasu rozmawiać z przełożonymi o swojej sytuacji.