beescrap.pl

Lifestyle Blog

krosty na języku
Zdrowie

Krosty na języku – przyczyny i leczenie

Pojawiające się znienacka krosty na języku potrafią – mimo niewielkich rozmiarów – bardzo uprzykrzyć życie. Codzienne spożywanie posiłków, picie czy mówienie wywołuje wówczas spory ból i pieczenie. Jakie są przyczyny występowania krosty na języku? Co wówczas robić?

Krosty na języku – jak wyglądają i skąd się biorą?

Nie zawsze krosty na języku mają identyczną formę, kształt czy wielkość. W zależności od przyczyny objawu, mogą też różnić się kolorem. Czerwone krosty na języku zwykle towarzyszą różnorodnym infekcjom i stanom zapalnym. Z kolei u pacjentów, u których stwierdzono kandydozę (schorzenie grzybicze wywołane drożdżakiem o nazwie Candida), najczęściej pojawiają się krosty z białym nalotem. Dodatkowo towarzyszyć mogą im silne obrzęki i zaczerwienienia. Krosty na języku w postaci aft i pleśniawek nierzadko osiągają spore rozmiary i występują grupowo, przenosząc się również w inne miejsca jamy ustnej i gardła. Ich przyczyną może być brak higieny, spożycie niedokładnie umytych produktów (np. owoców), dotykanie brudnymi rękoma ust i języka. Bardzo często wszelkiego rodzaju krosty na języku wynikają z nagłego osłabienia organizmu, przemęczenia lub niedoboru określonych składników (witamin, magnezu, cynku, żelaza, kwasu foliowego). U wielu osób objawy te wiążą się również z występowaniem próchnicy, stanów zapalnych w obrębie jamie ustnej, a nawet znacznie poważniejszych schorzeń, np. cukrzycy, zespołu jelita drażliwego, refluksu żołądkowo-przełykowego. Krosty na języku mogą być również reakcją alergiczną, efektem spożycia ostrych potraw lub skutkiem urazu mechanicznego (np. ugryzienia się w język).

Jak leczyć krosty na języku?

Doraźne pozbycie się objawów polega przede wszystkim na płukaniu języka i jamy ustnej odpowiednimi preparatami. Dobrym wyborem może okazać się napar z rumianku, szałwii, łopianu lekarskiego lub domowa mieszanka wody z sodą. Wielu pacjentów korzysta również z gotowych płynów do płukania jamy ustnej lub środków do stosowania miejscowego w formie żelów i maści, dostępnych w aptekach i drogeriach. Do odkażania krostek, aft i pleśniawek posłużyć może również okład z wody utlenionej lub rozpuszczonej tabletki aspiryny. Środki te łagodzą również ból i dokuczliwe objawy. Warto jednak zgłosić się do lekarza, zrobić odpowiednie badania i poznać przyczynę problemu. Być może konieczne będzie leczenie danego schorzenia, wprowadzenie zmian w diecie czy stylu życia. Warto też profilaktycznie cały czas zwracać szczególną uwagę na higienę rąk i jamy ustnej.