beescrap.pl

Lifestyle Blog

czego nie wolno jeść karmiąc piersią
Zdrowie

Co wolno a czego nie wolno jeść karmiąc piersią?

Wiele matek karmiących zastanawia się czego nie można jeść podczas karmienia piersią. Wokół tego tematu od lat powstawało wiele mitów. Okazuje się jednak, że nie ma żadnej restrykcyjnej diety. Jeśli matka jest zdrowa, a dziecko nie ma alergii pokarmowej, to zdecydowanie można jeść prawie wszystko – jest tylko kilka wyjątków.

Czego nie wolno jeść karmiąc piersią?

Alkohol to tak naprawdę jedyny całkowicie zakazany produkt, który przenika z krwiobiegu do mleka. Lepiej więc w ogóle go nie pić gdyż może spowodować u dziecka wiele niepożądanych objawów i zaburzeń zdrowotnych.
Nasycone tłuszcze to najgorszy rodzaj tłuszczów, który z kolei przenika do pokarmu. Znajdują się one w: pieczywie, batonach, wyrobach cukierniczych, ciastkach, chipsach, fast foodach, czy chociażby w niektórych wędlinach. Należy więc całkowicie lub chociaż częściowo ograniczyć spożywanie tych produktów. Dla dziecka ich nadmiar źle wpływa m.in. na rozwój mózgu.
Kolejnym niewskazaną rzeczą w trakcie karmienia są słodziki, które znajdują się m.in. w wielu produktach light. Nie ma żadnej konieczności na ich spożywanie w czasie karmienia piersią, gdyż to zdecydowanie nie jest czas na odchudzanie.

Czego należy unikać bądź ograniczać w trakcie karmienia piersią?

Kofeina nie jest zupełnie zakazana, należy jedynie pamiętać o ograniczeniu jej spożywania podczas karmienia. Dopuszczalna dawka kofeiny na dzień to 300 mg. Warto wiedzieć, że występuje ona nie tylko w kawie, ale również w: herbacie, napojach gazowanych, energetyzujących. Najlepiej więc jak najczęściej zastępować te produkty wodą mineralną, sokiem lub owocową herbatą.
Co ciekawe, słodycze podczas karmienia nie są całkowicie zakazane. Można skusić się na coś słodkiego, ale w małych ilościach, gdyż nawet cukier owocowy ma negatywny wpływ na rozwój maleństwa.
Należy również ograniczyć spożycie wędlin, kiełbasy, pasztetów, które zawierają dużo konserwantów.
Trzeba więc bardzo uważnie sprawdzać skład produktów podczas zakupu. Szczególnie należy unikać produktów zawierających benzoesan sodu, kwas fosforanowy, glutaminian sodu i wielu innych szkodzących dla zdrowia składników.

Z obawy przed złym samopoczuciem czy rozwojem dziecka karmiące mamy bardzo często niepotrzebnie rezygnują z jedzenia wielu produktów. Nieprawdą jest np. że jedzenie warzyw czy ostrych potraw powoduje wzdęcia u dziecka, kolkę czy biegunkę.
Warto zapoznać się z powyższym tekstem z którego wynika czego nie wolno jeść karmiąc piersią, a czego raczej unikać, bądź jedynie ograniczać w spożyciu.