beescrap.pl

Lifestyle Blog

ponton
Lifestyle

Jaki ponton wędkarski wybrać? Najważniejsze informacje

Pontony najczęściej są kojarzone z wędkowaniem. Właśnie z tego powodu mają one nawet swoją odrębną kategorią! Pontony wędkarskie są niezwykle popularne. Mamy do wyboru całą masę ciekawych modeli dostosowanych do różnych oczekiwań. Warto wiedzieć, że pontony mają różne specyfikacje techniczne. Dlatego warto poznać informacje na ten temat, aby po danych danego produktu od razu wiedzieć, czy jest to odpowiedni model. Tak więc dziś zajmiemy się specyfikacją pontonów wędkarskich – oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Czym charakteryzują się pontony wędkarskie?

Kategoria, do jakiej należą pontony wędkarskie, charakteryzuje się kilkoma elementami. Przede wszystkim modele w tym typie mają usztywnianą podłogę. Zapewnia ona stabilność i łatwość przemieszczania się po pontonie. Co więcej, w tej kategorii znajdziemy modele z wiosłami, uchwytami na wędki, a także takie wyposażone w silnik lub z miejscem na jego montaż. Ponton wędkarski może mieć różne właściwości i specyfikację, dlatego przejdźmy od razu do rzeczy. 

Najważniejsze informacje o pontonach wędkarskich

Zacznijmy od podstawowych kwestii, które mają dość duże znaczenie w ogólnym użytkowaniu. Tak więc ponton na ryby najczęściej jest wykonany z materiału PVC. Jednak w tej kategorii powinniśmy stawiać na modele dodatkowo wzmacniane. Może być to np. siatka poliestrowa. W specyfikacji technicznej pontonu znajdziemy także informacje o ciśnieniu roboczym. Mówi nam ono o tym, jaki rodzaj silnika będziemy mogli zamontować w danym modelu. Jeśli ciśnienie robocze jest poniżej 0,25 Bara, to nie powinniśmy wybierać takiego pontonu. Jest on za lekki i delikatny. 

Kolejna kwestia dotyczy kategorii żeglugi. Każdy ponton ma podaną informacje w formie litery o tym, jaką ma wytrzymałość na fale. W podstawowych modelach mamy klasy od D do C (od najsłabszych do najmocniejszych). Jednak w przypadku pontonów wędkarskich warto spojrzeć na bardziej specjalistyczne opcje. Już klasa B oznacza pełnomorski ponton, który może pływać nawet na otwartym morzu. 

Co jest najważniejsze w konstrukcji pontonu?

Jeśli chodzi o samą budowę pontonu, to powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na podłogę. To ona jest najważniejsza w kategorii wędkarskiej. Podłoga powinna być wytrzymała oraz usztywniona, aby móc pływać po większych i głębszych akwenach. Najlepszą opcją jest model z podłogą aluminiową. To najbardziej wytrzymała i najtrwalsza wersja. 

Oprócz podłogi, warto zwrócić uwagę na inne elementy konstrukcji. Ważne są różne ułatwienia, na przykład ławeczki, liny, uchwyty czy też adaptery. Konieczne są także wiosła! Adapter umożliwi nam montaż silnika, jeśli zajdzie taka potrzeba. Można także postawić na model silnikowy od razu. Do mniejszych i średnich akwenów wodnych wystarczy silnik elektryczny, do dużych spalinowy. Ostatnia kwestia do rozmiar pontonu. Im będzie dłuższy, tym więcej osób pomieści! 

To już wszystko, co musisz wiedzieć o pontonach wędkarskich. Teraz pozostaje tylko znaleźć ten najlepszy dla siebie na Solarmarine.pl