beescrap.pl

Lifestyle Blog

karma dla kota
Lifestyle

Karmy weterynaryjne dla kotów – czym różnią się od standardowych?

W specjalistycznych sklepach zoologicznych można znaleźć dwa zasadnicze rodzaje karmy dla kotów. Po pierwsze karmy zwykłe, a po drugie te weterynaryjne. Czym jednak różnią się te dwa warianty? Czy karma weterynaryjna jest lepsza od tej tradycyjnej? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Karmy zwykłe i weterynaryjne – czym się różnią?

Lekarze weterynarii w procesie leczenia naszych pupili często zalecają zakup specjalistycznych karm weterynaryjnych. Czym zatem różnią się one od standardowych? Takie karmy dla kotów zostały stworzone z myślą o walce z danym schorzeniem. Kompozycja zawartych w nich składników ukierunkowana jest na leczenie określonej przypadłości. Często takie karmy dla kotów charakteryzują się bardzo prostym składem. Chodzi o to, by zminimalizować ryzyko nietolerancji u zwierzaka lub objawów alergii pokarmowej. Producenci karm rzadko decydują się też na wprowadzenie w nich jakichkolwiek zmian i modyfikacji. Ich produkcja odbywa się zatem pod stałą i ciągłą kontrolą. Warto przy tym podkreślić, że lepiej nie stosować takich karm samodzielnie, ale poczekać na wyraźne zalecenie ich przez weterynarza. W pewnym sensie karmy dla kotów weterynaryjne należy traktować jak leki.

Czy karma weterynaryjna jest dobrze zbilansowana?

Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy weterynaryjne karmy dla kotów są dobrze zbilansowane. Oczywiście zawierają komplet składników potrzebnych zwierzakowi do prawidłowego funkcjonowania. Co do zasady jednak wspomagają określony proces leczenia. Z tego względu pewnych witamin i składników odżywczych może być w nich więcej, a innych mniej. Czasem ze względu na dane schorzenie u zwierzaka pewne elementy zostają całkowicie wyeliminowane, a jednak powinny one stanowić podstawę żywienia u zdrowego kota, który nie boryka się z żadnymi problemami zdrowotnymi. Należy zatem uważać, bo przykładowo stosowanie karmy dla kotów z chorobami nerek u zdrowych pupili może skończyć się… właśnie chorobą nerek. Samodzielnie nie należy też rezygnować ze stosowania karmy weterynaryjnej. Każdorazowo powinien o tym decydować lekarz.

Jak znaleźć dobrą karmę weterynaryjną?

Warto też wspomnieć o tym, że karmy dla kotów weterynaryjne również można podzielić na te lepsze i te gorsze. Za każdym razem przy zakupie należy zatem starannie przeanalizować ich skład. Warto też stawiać na znanych i sprawdzonych producentów specjalistycznych karm dla kotów. Polecamy chociażby producenta – Dolina Noteci. Jego karmy dla kotów dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych internetowych. Można je także kupić bezpośrednio na stronie producenta.