beescrap.pl

Lifestyle Blog

styl mezczyzny
Moda

Styl mezczyzny – główne kierunki mody męskiej

Mimo, że to nie szata zdobi człowieka, to jednak ubiór jest tym czynnikiem, który mówi o nas wiele. Dobrze dobrane ubranie jest idealną wizytówką każdego mężczyzny. Niemniej jednak, styl mezczyzny jest uwarunkowany wieloma czynnikami – jak: indywidualne preferencje, dress code czy okazja narzucająca wybór odpowiedniego ubioru. Moda męska sprowadza się do trzech głównych stylów – formalnego, eleganckiego oraz codziennego.

Styl formalny

Jest to najbardziej elegancki styl spośród pozostałych a jednocześnie oparty na niezliczonej liczbie zasad. Dominują tutaj proste kroje, rzadko pojawiające się wzory lub ich brak oraz bazowe i stonowane kolory, jak biel, błękit, szarość czy granat. Typowymi elementami tego stylu są klasyczne garnitury i koszule, które uzupełniają krawaty, skórzane buty, paski oraz torby. Styl formalny kierowany jest głównie do osób piastujących stanowiska urzędowe wysokiego szczebla, dyrektorów, polityków czy menedżerów. Najlepiej nadaje się on na ważne uroczystości i okazje, jak ślub, wesele, studniówka, bale, rozmowy kwalifikacyjne, matura czy ważne egzaminy na uczelniach wyższych.

Styl półformalny ( smart casual)

Jak wskazuje nazwa, stanowi kompromis łączący w sobie styl formalny oraz codzienny a przez to nazywany jest również sportową elegancją. Smart casual oparty jest na niewielkiej liczbie zasad czy wymogów. Podstawę garderoby stanowią tutaj marynarki sportowe, nieformalna koszula we wzór oraz chinosy kontrastujące z marynarką. Najczęściej wybiera się stonowane kolory, przełamane jakimś mocniejszym akcentem. Dowolność w kolorach dotyczy również butów. Styl ten nada się dla mężczyzn, którzy w pracy muszą wyglądać elegancko, ale nie obowiązuje tam sztywny dress code. Jest on doskonałym rozwiązaniem na znaczące okazje, jak randka, spotkanie rodzinne czy wyjście do teatru.

Styl codzienny ( casual)

Jest to najmniej elegancki i formalny styl z wszystkich pozostałych. Przede wszystkim są to stylizacje, które na pierwszym miejscu stawiają luz i wygodę a dopiero potem estetykę. Niemniej jednak nie jest to niechlujna stylistyka, ubranie tutaj ma wyglądać dobrze, ale nie rzucać się w oczy. Styl casual to proste i ponadczasowe kroje, na które składają się jeansy, bluzy, koszulki t-shirt, sportowe buty, jak i również chinosy, swetry bądź jeansowe lub flanelowe koszule. Jest on odpowiedni dla uczniów i studentów, dla pracowników z brakiem wymogów co do codziennego stroju. Idealnie nadaje się na wolny weekend, wakacje, spotkania ze znajomymi czy załatwianie spraw na mieście.